Europa League 2022/23 – Referee Appointments

The last set of appointment of 2022/23 UEFA Europa League Group Stage, Matchday 6. 

Thursday 3 November 2022

18:45 CET – Herning (Arena Herning) 
Midtjylland (DEN) – Sturm Graz (AUT) | Group F
Referee: Matej Jug (SVN) 
Assistant Referee 1: Matej Žunič (SVN)
Assistant Referee 2: Manuel Vidali (SVN)
Fourth Official: Alen Borošak (SVN)

Video Assistant Referee: Nejc Kajtazović (SVN)

Assistant Video Assistant Referee: Asmir Sagrković (SVN)
UEFA Referee Observer: Erol Ersoy (TUR) 
UEFA Delegate: Svitlana Shkil (UKR)

18:45 CET – Rotterdam (Stadion Feijenoord ‘De Kuip’)
Feyeenoord (NED) – SS Lazio (ITA) | Group F
Referee: Irfan Peljto (BIH)
Assistant Referee 1: Davor Beljo (BIH)
Assistant Referee 2: Damir Lazić (BIH)
Fourth Official: Miloš Gigovic (BIH)

Video Assistant Referee: Bastian Dankert (GER)

Assistant Video Assistant Referee: Alejandro Hernández (ESP)
UEFA Referee Observer: Michaíl Argyroú (CYP)
UEFA Delegate: Tarik Shamel (ENG) 

18:45 CET – Donostia-San Sebastián (Estadio de Anoeta)
Real Sociedad (ESP) – Manchester United (ENG) | Group E
Referee: Georgi Kabakov (BUL) 
Assistant Referee 1: Martin Margaritov (BUL)
Assistant Referee 2: Diyan Valkov (BUL)
Fourth Official: Ivaylo Stoyanov (BUL)

Video Assistant Referee: Marco Fritz (GER) 

Assistant Video Assistant Referee: Tomasz Kwiatkowski (POL)
UEFA Referee Observer: Mehmet Murat Ilgaz (TUR)
UEFA Delegate: Rudolphe Mannaerts (BEL)

18:45 CET – Chișinău (Stadionul Zimbru)
FC Sheriff (MDA) – Omónia (CYP) | Group E

Referee: Fran Jović (CRO)
Assistant Referee 1: Hrvoje Radić (CRO)
Assistant Referee 2: Luka Pušic (CRO)
Fourth Official: Ante Culjak (CRO)

Video Assistant Referee: Michael Fabbri (ITA)

Assistant Video Assistant Referee: Aleandro Di Paolo (ITA) 
UEFA Referee Observer: Konrad Plautz (AUT)
UEFA Delegate: Vitalii Danylchenko (UKR)

18:45 CET – Baku (Tofiq Bahramov adına Respublika Stadionu)
Qarabağ (AZE) – SC Freiburg (GER) | Group G
Referee: Aleksei Kulbakov (BLR) 
Assistant Referee 1: Dmitri Zhuk (BLR)
Assistant Referee 2: Oleg Maslyanko (BLR)
Fourth Official: Dzmitry Dzmitryieu (BLR)

Video Assistant Referee: Tiago Martins (POR)

Assistant Video Assistant Referee: Hugo Miguel (POR)
UEFA Referee Observer: Geórgios Bíkas (GRE)
UEFA Delegate: Boriana Stoycheva (BUL) 

18:45 CET – Piraeus (Stadio Georgios Karaiskakis) 

Olymbiakós (GRE) – FC Nantes (FRA) | Group G
Referee: Serhiy Boiko (UKR)
Assistant Referee 1: Valentyn Kutsev (UKR)
Assistant Referee 2: Volodymyr Volodin (UKR)
Fourth Official: Anatoliy Abdula (UKR)

Video Assistant Referee: Piotr Lasyk (POL)

Assistant Video Assistant Referee: Pawel Pskit (POL)
UEFA Referee Observer: Stefano Podeschi (SMR)
UEFA Delegate: Radenko Mijatović (SVN)

18:45 CET – Trabzon (Şenol Güneş Spor Kompleksi)
Trabzonspor (TUR) – Ferencváros (HUN) | Group H

Referee: Harm Osmers (GER) 
Assistant Referee 1: Robert Kempter (GER)
Assistant Referee 2: Dominik Schaal (GER)
Fourth Official: Robert Schröder (GER)

Video Assistant Referee: Christian Dingert (GER)

Assistant Video Assistant Referee: Sören Storks (GER)
UEFA Referee Observer: Elmir Pilav (BIH)
UEFA Delegate: Andrey Medintsev (BUL)

18:45 CET – Monaco (Stade Louis II)
AS Monaco (FRA) – Crvena Zvezda (SRB) | Group H
Referee: Serdar Gözübüyük (NED)
Assistant Referee 1: Joost van Zuilen (NED)
Assistant Referee 2: Johan Balder (NED)
Fourth Official: Jochem Kamphuis (NED)

Video Assistant Referee: Jeroen Manschot (NED)

Assistant Video Assistant Referee: Rob Dieperink (NED)
UEFA Referee Observer: Stefan Meßner (AUT)
UEFA Delegate: Tobias Wolf (GER) 

21:00 CET – London (Arsenal Stadium) 
Arsenal (ENG) – Zürich (SUI) | Group A

Referee: Erik Lambrechts (BEL)

Assistant Referee 1: Jo De Weirdt (BEL)
Assistant Referee 2: Rien Vanyzere (BEL)
Fourth Official: Jasper Vergoote (BEL)

Video Assistant Referee: Dennis Higler (NED)

Assistant Video Assistant Referee: Massimiliano Irrati (ITA) 
UEFA Referee Observer: Hugh Dallas (SCO)
UEFA Delegate: Nina Hedlund (NOR)

21:00 CET – Bodø (Aspmyra)
Bodø/Glimt (NOR) – PSV (NED) | Group A
Referee: Donatas Rumšas (LTU)
Assistant Referee 1: Aleksandr Radius (LTU)
Assistant Referee 2: Dovydas Sužiedėlis (LTU)
Fourth Official: Robertas Valikonis (LTU)

Video Assistant Referee: Guillermo Cuadra Fernández (ESP)

Assistant Video Assistant Referee: Xavier Estrada Fernandez (ESP)
UEFA Referee Observer: Milorad Mažić (SRB)
UEFA Delegate: Patrizia Hell (GER) 

21:00 CET – Krakow (Cracovia Stadium) 
Dynamo Kyiv (UKR) – Fenerbahçe (TUR) | Group B

Referee: Duje Strukan (CRO)
Assistant Referee 1: Bojan Zobenica (CRO)
Assistant Referee 2:Alen Jakšić (CRO)
Fourth Official: Ivan Bebek (CRO) Marin Vidulin (CRO)

Video Assistant Referee: Luca Pairetto (ITA)

Assistant Video Assistant Referee: Tihomir Pejin (CRO)
UEFA Referee Observer: Michael Riley (ENG)
UEFA Delegate: Peter Oskam (NED) 

21:00 CET – Rennes (Roazhon Park)
Rennes (FRA) – AEK Larnaca (CYP) | Group B

Referee: Mohammed Al-Hakim (SWE)
Assistant Referee 1: Fredrik Klyver (SWE)
Assistant Referee 2: Max Robin Wilde (SWE)
Fourth Official: Bojan Pandžić (SWE)

Video Assistant Referee: Paolo Valeri (ITA)

Assistant Video Assistant Referee: Roi Reinshreiber (ISR)
UEFA Referee Observer: Jan Willem Wegereef (NED)
UEFA Delegate: Felix Grigore (ROU) 

21:00 CET – Rome (Stadio Olimpico)
AS Roma (ITA) – Ludogorets (BUL) | Group C
Referee: Nikola Dabanović (MNE)
Assistant Referee 1: Milovan Djukić (MNE)
Assistant Referee 2: Vladan Todorović (MNE)
Fourth Official: Miloš Savović (MNE)

Video Assistant Referee: Pol van Boekel (NED)

Assistant Video Assistant Referee: Bartosz Frankowsk (POL)
UEFA Referee Observer: Uno Tutk (EST) 
UEFA Delegate: Michael Hughes (SCO)

21:00 CET – Seville (Estadio Benito Villamarín)
Real Betis (ESP) – HJK Helsinki (FIN) | Group C
Referee: William Collum (SCO)
Assistant Referee 1: David McGeachie (SCO) 
Assistant Referee 2: Alan Mulvanny (SCO)
Fourth Official: David Dickinson (SCO)

Video Assistant Referee: Stuart Attwell (ENG)

Assistant Video Assistant Referee: Fedayi San (SUI) 
UEFA Referee Observer: Vladimir Petrov (UKR) 
UEFA Delegate: Stéphanie Forde (BEL)

21:00 CET – Leuven (Den Dreef) 
Union St. Gilloise (BEL) – Union Berlin (GER) | Group D
Referee: Andris Treimanis (LVA)
Assistant Referee 1: Haralds Gudermanis (LVA)
Assistant Referee 2: Aleksejs Spasjoņņikovs (LVA)
Fourth Official: Aleksandrs Golubevs (LVA)

Video Assistant Referee: Marco Guida (ITA)

Assistant Video Assistant Referee: Fabio Maresca (ITA) 
UEFA Referee Observer: Stéphane Lannoy (FRA)
UEFA Delegate: Charles Schaack (LUX) 

21:00  CET – Braga (Estádio Municipal de Braga)
Braga (POR) – Malmö (SWE) | Group D

Referee: Ruddy Buquet (FRA)
Assistant Referee 1: Cyril Gringore (FRA) 
Assistant Referee 2: Guillaume Deabrt (FRA) 
Fourth Official: Bastien Dechepy (FRA) 

Video Assistant Referee: Benoît Millot (FRA)

Assistant Video Assistant Referee: Jérôme Brisard (FRA)
UEFA Referee Observer: Iain Robertson Brines (SCO)
UEFA Delegate: Anna Kapasoglou (GRE)

Leave a Reply

Your email address will not be published.