Europa League 2022/23 – Referee Appointments

 MD3 of 2022/23 UEFA Europa League Group Stage, referee assignments.

Thursday 6 October 2022

18:45 CET – Graz (Sturmstadion Liebenau)
Sturm Graz (AUT) – SS Lazio (ITA) | Group F
Referee: Benoît Bastien (FRA)
Assistant Referee 1: Hicham Zakrani (FRA)
Assistant Referee 2: Aurélien Berthomieu (FRA)
Fourth Official: Jérémie Pignard (FRA)

Video Assistant Referee: Rob Dieperink (NED) 

Assistant Video Assistant Referee: Ingmar Oostrom (NED)
UEFA Referee Observer: Emil Bozinovski (MKD)
UEFA Delegate: Metin Kazancioglu (TUR)

18:45 CET – Chişinău (Stadionul Zimbru)

Sheriff (MDA) – Real Sociedad (ESP) | Group E
Referee: Harald Lechner (AUT)
Assistant Referee 1: Andreas Heidenreich (AUT)
Assistant Referee 2: Maximilian Kolbitsch (AUT)
Fourth Official: Markus Hameter (AUT) 

Video Assistant Referee: Christian-Petru Ciochirca (AUT)

Assistant Video Assistant Referee: Alan Kijas (AUT)
UEFA Referee Observer: Boško Jovanetić (SRB)

UEFA Delegate: Patrik Filipek (CZE) 

18:45 CET – Nicosia (GSP) 
Omonoia (CYP) – Manchester United (ESP) | Group E
Referee: João Pinheiro (POR)
Assistant Referee 1: Bruno Jesus (POR)
Assistant Referee 2: Luciano Maia (POR)
Fourth Official: António Nobre (POR)

Video Assistant Referee: Luis Godinho (POR)

Assistant Video Assistant Referee: Helder Malheiro (POR)
UEFA Referee Observer: Miroslav Liba (CZE) 

UEFA Delegate: Renata Tomasova (SVK) 

18:45 CET – Zürich (Stadion Letzigrund)

Zürich (SUI) – PSV (NED) | Group A
Referee: William Collum (SCO) 
Assistant Referee 1: David McGeachie (SCO)
Assistant Referee 2: Francis Connor (SCO)
Fourth Official: David Dickinson (SCO)

Video Assistant Referee: David Coote (ENG) 

Assistant Video Assistant Referee:Constantine Hatzidakis (ENG)
UEFA Referee Observer: Vladimir Antonov (MDA) 

UEFA Delegate: Irakli Nakaidze (GEO)

18:45 CET – Helsinki (Helsinki Football Stadium) 
HJK Helsinki (FIN) – Ludogorets (BUL) | Group C
Referee: Yevhenii Aranovskiy (UKR)
Assistant Referee 1: Semen Shlonchak (UKR)
Assistant Referee 2: Andrii Skrypka (UKR)
Fourth Official: Vitaliy Romanov (UKR)

Video Assistant Referee: Benjamin Brand (GER)

Assistant Video Assistant Referee: Sören Storks (GER)
UEFA Referee Observer: Laurent Duhamel (FRA)

UEFA Delegate: Tarik Shamel (ENG)

18:45 CET – Malmö (Malmö New Stadium)
Malmö (SWE) – Union Berlin (GER) | Group D
Referee: Halil Umut Meler (TUR)
Assistant Referee 1: Mustafa Emre Eyisoy (TUR)
Assistant Referee 2: Ibrahim Çaglar Uyarcan (TUR)
Fourth Official: Erkan Özdamar (TUR)

Video Assistant Referee: Massimiliano Irrati (ITA)

Assistant Video Assistant Referee: Marco Di Bello (ITA) 
UEFA Referee Observer: Pascal Pierre Garibian (FRA) 

UEFA Delegate: Dane Jošt (SVN)

18:45 CET – Belgrade (Stadion Rajko Mitić)
Crvena Zvezda (SRB) – Ferencváros (HUN) | Group H

Referee: Lawrence Visser (BEL) 
Assistant Referee 1: Rien Vanyzere (BEL)
Assistant Referee 2: Thibaud Nijssen (BEL)
Fourth Official: Kevin Van Damme (BEL) 

Video Assistant Referee: Bram Van Driessche (BEL)

Assistant Video Assistant Referee: Nathan Verboomen (BEL)
UEFA Referee Observer: Markus Nobs (SUI)

UEFA Delegate: Danilo Filacchione (ITA)

18:45 CET – Monaco (Stade Louis II)
AS Monaco (FRA) – Trabzonspor (TUR) | Group H
Referee: Giorgi Kruashvili (GEO)
Assistant Referee 1: Levan Varamishvili (GEO)
Assistant Referee 2: Zaza Pipia (GEO) 
Fourth Official: Davit Kharitonashvili (GEO)

Video Assistant Referee: Marco Guida (ITA)

Assistant Video Assistant Referee: Daniele Chiffi (ITA) 
UEFA Referee Observer: Matteo Simone Trefoloni (ITA)

UEFA Delegate: Kurt Zuppinger (SUI)

21:00 CET – Herning (Arena Herning) 
Midtjylland (DEN) – Feyenoord (NED) | Group F
Referee: Mohammed Al-Hakim (SWE) 
Assistant Referee 1: Fredrik Klyver (SWE)
Assistant Referee 2: Max Robin Wilde (SWE)
Fourth Official: Bojan Pandžić (SWE)

Video Assistant Referee: Michael Fabbri (ITA)

Assistant Video Assistant Referee: Luca Pairetto (ITA)
UEFA Referee Observer: Stavros Tritsonis (GRE)

UEFA Delegate: Andrew Shaw (ENG)

21:00 CET – London (Arsenal Stadium)
Arsenal (ENG) – Bodø/Glimt (NOR) | Group A

Referee: Harms Osmers (GER) 
Assistant Referee 1: Robert Kempter (GER)
Assistant Referee 2: Dominik Schaal (GER)
Fourth Official: Robert Schröder (GER)

Video Assistant Referee: Bastian Dankert (GER)

Assistant Video Assistant Referee:Ovidiu Hategan (ROU)
UEFA Referee Observer: Nuno Parreira De Castro (POR) 

UEFA Delegate: Vilmos Szabó (HUN)

21:00 CET – Rennes (Roazhon Park)
Rennes (FRA) – Dynamo Kyiv (UKR) | Group B
Referee: José Maria Sanchez (ESP) 
Assistant Referee 1: Raúl Cabañero (ESP)
Assistant Referee 2: José Naranjo (ESP)
Fourth Official: Mario Melero (ESP)

Video Assistant Referee: Alejandro Hernandez (ESP) 

Assistant Video Assistant Referee: Tiago Martins (POR) 
UEFA Referee Observer: Levan Paniashvili (GEO) 

UEFA Delegate: John Taylor (ENG)

21:00 CET – Istanbul (Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi) 
Fenerbahçe (TUR) – AEK Larnaca (CYP) | Group B
Referee: Christopher Kavanagh (ENG) 
Assistant Referee 1: Daniel Cook (ENG)
Assistant Referee 2: Harry Lennard (ENG)
Fourth Official: Robert Jones (ENG) 

Video Assistant Referee: Peter Bankes (ENG)

Assistant Video Assistant Referee: Jarred Gavan Gillett (AUS) 
UEFA Referee Observer: Gylfi Þór Orrason (ISL)

UEFA Delegate: Dennis Cruise (IRL) 

21:00 CET – Rome (Stadio Olimpico) 
AS Roma (ITA) – Real Betis (ESP) | Group C
Referee: Matej Jug (SVN)
Assistant Referee 1: Matej Zunic (SVN) 
Assistant Referee 2: Manuel Vidali (SVN)
Fourth Official: David Smajc (SVN)

Video Assistant Referee: Pol van Boekel (NED) 

Assistant Video Assistant Referee: Dennis Higler (NED) 
UEFA Referee Observer: Viktor Kassai (HUN)

UEFA Delegate: Vasko Dojčinovski (MKD)

21:00 CET – Braga (Estádio Municipal de Braga)
Braga (POR) – St. Gilloise (BEL) | Group D
Referee: Stéphanie Frappart (FRA) 
Assistant Referee 1: Mikael Berchebru (FRA)
Assistant Referee 2: Benjamin Pagès (FRA)
Fourth Official: Johan Hamel (FRA) 

Video Assistant Referee: Benoît Millot (FRA)

Assistant Video Assistant Referee: Willy Delajod (FRA) 
UEFA Referee Observer: Milorad Mažić (SRB)

UEFA Delegate: Fródi Danielsen (FRO)

21:00 CET – Piraeus (Stadio Georgios Karaiskakis)
Olympiacos (GRE) – Qarabağ (AZE) | Group G

Referee: Irfan Peljto (BIH) 
Assistant Referee 1: Davor Beljo (BIH) 
Assistant Referee 2: Damir Lazić (BIH)
Fourth Official: Antoni Bandić (BIH)

Video Assistant Referee: Jeroen Manschot (NED)

Assistant Video Assistant Referee: Erwin Blank (NED) 
UEFA Referee Observer: Vlado Svilokos (CRO)

UEFA Delegate: Victor Marius Radu (ROU)

21:00 CET – Freiburg (Stadion am Wolfswinkel)
Freiburg (GER) – Nantes (FRA) | Group G
Referee: Glenn Nyberg (SWE)
Assistant Referee 1: Mahbod Beigi (SWE)
Assistant Referee 2: Andreas Söderqvist (SWE)
Fourth Official: Adam Ladebäck (SWE)

Video Assistant Referee: Juan Martinez Munuera (ESP)

Assistant Video Assistant Referee: Tomasz Kwiatkowski (POL)
UEFA Referee Observer: Alan Mario Sant (MLT) 

UEFA Delegate:  Ciprian Paraschiv (ROU)

Law 5 – The Referee: Europa League 2022/23 – Referee Appointments

Leave a Reply

Your email address will not be published.