Europa League 2022/23 – Referee Appointments

MD4 of 2022/23 UEFA Europa League Group Stage, referee assignments.

Thursday 13 October 2022

18:45 CET – Rotterdam (Stadion Feijenoord ‘De Kuip’)
Feyenoord (NED) – Midtjylland (DEN) | Group F
Referee: Rade Obrenovič (SVN)
Assistant Referee 1: Jure Praprotnik (SVN) 
Assistant Referee 2: Grega Kordez (SVN)
Fourth Official: Asmir Sagrković (SVN)

Video Assistant Referee: Nejc Kajtazovic (SVN)

Assistant Video Assistant Referee: Matej Jug (SVN)
UEFA Referee Observer: Martin Ingvarsson (SWE) Edgar Steinborn (GER) 
UEFA Delegate: Tobias Wolf (GER) 

18:45 CET – Bodø (Aspmyra)
Bodø/Glimt (NOR) – Arsenal (ENG) | Group A
Referee: Irfan Peljto (BIH)
Assistant Referee 1: Davor Beljo (BIH)
Assistant Referee 2: Damir Lazić (BIH)
Fourth Official: Admir Šehović (BIH)

Video Assistant Referee: Marco Guida (ITA)  

Assistant Video Assistant Referee: Fabio Maresca (ITA) 
UEFA Referee Observer: Kenneth William Clark (SCO)

UEFA Delegate: Antonio Talarico (ITA) 

18:45 CET – Krakow (Cracovia Stadium)
Dynamo Kyiv (UKR) – Rennes (FRA) | Group B
Referee: Serdar Gözübüyük (NED)
Assistant Referee 1: Joost van Zuilen (NED)
Assistant Referee 2: Johan Balder (NED)
Fourth Official: Sander van der Eijk (NED)

Video Assistant Referee: Jeroen Manschot (NED)

Assistant Video Assistant Referee: Ingmar Oostrom (NED)
UEFA Referee Observer: Andreas Schluchter (SUI)

UEFA Delegate: Styrbjörn Oskarsson (FIN)

18:45 CET – Larnaca (AEK Arena)
AEK Larnaca (CYP) – Fenerbahçe (TUR) | Group B
Referee:  Paweł Raczkowski (POL)
Assistant Referee 1: Radosław Siejka (POL)
Assistant Referee 2: Adam Kupsik (POL) 
Fourth Official: Pawel Malec (POL) 

Video Assistant Referee: Piotr Lasyk (POL)

Assistant Video Assistant Referee: Pawel Pskit (POL)
UEFA Referee Observer: David Malcom (NIR)

UEFA Delegate: Michael Kirchner (GER)

18:45 CET – Seville (Estadio Benito Villamarín)
Betis (ESP) – Roma (ITA) | Group C
Referee: Anastasios Sdiropoulos (GRE) 
Assistant Referee 1: Polychronis Kostaras (GRE)
Assistant Referee 2: Lazaros Dimitriadis (GRE) 
Fourth Official: Aristotelis Diamantopoulos (GRE)

Video Assistant Referee:  Aggelos Evangelou (GRE)

Assistant Video Assistant Referee: Dennis Higler (NED)
UEFA Referee Observer: Neale Barry (ENG) 

UEFA Delegate: Edlira Jaupaj (ALB)

18:45 CET – Leuven (Den Dreef) 
St Gilloise (BEL) – Braga (POR) | Group D
Referee: Aliyar Aghayev (AZE)
Assistant Referee 1: Zeynal Zeynalov (AZE)
Assistant Referee 2: Akif Amirali (AZE)
Fourth Official: Elchin Masiyev (AZE)

Video Assistant Referee: Abdulkadir Bitigen (TUR)

Assistant Video Assistant Referee: Mete Kalkavan (TUR)
UEFA Referee Observer: Rune Pedersen (NOR) 

UEFA Delegate: Patrick Wattebled (FRA)

18:45 CET – Nantes (Stade de la Beaujoire)
Nantes (FRA) – Freiburg (GER) | Group G
Referee: Horatiu Fesnic (ROU)
Assistant Referee 1: Valentin Avram (ROU)
Assistant Referee 2: Alexandru Cerei (ROU) 
Fourth Official: Sebastian Colţescu (ROU)

Video Assistant Referee: Michael Fabbri (ITA)   

Assistant Video Assistant Referee: Ovidiu Haţegan (ROU)
UEFA Referee Observer: João Ferreira (POR)

UEFA Delegate: Peter Lundström (FIN)

18:45 CET – Baku (Tofiq Bahramov adına Respublika Stadionu)
Qarabağ (AZE) – Olymbiakós (GRE) | Group G
Referee: Craig Pawson (ENG)
Assistant Referee 1: Lee Betts (ENG)
Assistant Referee 2: Ian Hussin (ENG) 
Fourth Official: John Brooks (ENG) 

Video Assistant Referee: Darren England (ENG)  

Assistant Video Assistant Referee: Peter Bankes (ENG) 
UEFA Referee Observer: Jon Eilif Skjervold (NOR)

UEFA Delegate: Milan Janković (BIH)

21:00 CET – Rome (Stadio Olimpico)
SS Lazio (ITA) – Sturm Graz (AUT) | Group F
Referee: Sascha Stegemann (GER)
Assistant Referee 1: Mark Borsch (GER) 
Assistant Referee 2: Christof Günsch (GER)
Fourth Official: Robert Schröder (GER)

Video Assistant Referee: Marco Fritz (GER) 

Assistant Video Assistant Referee: Stuart Attwell (ENG) 
UEFA Referee Observer: Stefan Johannesson (SWE) 

UEFA Delegate: Garry O’Hagan (SCO)

21:00 CET – Manchester (Old Trafford)
Manchester United (ENG) – Omónia (CYP) | Group E
Referee: Jérôme Brisard (FRA)
Assistant Referee 1: Benjamin Pagès (FRA)
Assistant Referee 2: Alexis Auger (FRA)
Fourth Official: Hakim Ben El Hadj (FRA)

Video Assistant Referee: Benoît Millot (FRA)

Assistant Video Assistant Referee: Eric Wattellier (FRA) 
UEFA Referee Observer: Carlos Clos Gómez (ESP)

UEFA Delegate: Lennart Vestervall (SWE)

21:00 CET – Donostia-San Sebastián (Estadio de Anoeta)
Real Sociedad (ESP) – Sheriff (MDA) | Group E
Referee: Enea Jorgji (ALB)
Assistant Referee 1: Denis Rexha (ALB)
Assistant Referee 2: Ridiger Çokaj (ALB)
Fourth Official: Florian Lata (ALB) 

Video Assistant Referee:  Tiago Martins (POR) 

Assistant Video Assistant Referee: Paolo Valeri (ITA) 
UEFA Referee Observer: Markus Strömbergsson (SWE)

UEFA Delegate: Haraldur Haraldsson (ISL)

21:00 CET – Eindhoven (PSV Stadion)
PSV (NED) – Zürich (SUI) | Group A
Referee: Ali Palabıyık (TUR)
Assistant Referee 1: Serkan Olguncan (TUR)
Assistant Referee 2: Ceyhun Sesigüzel (TUR)
Fourth Official: Hüseyin Göçek (TUR)

Video Assistant Referee:  Massimiliano Irrati (ITA)

Assistant Video Assistant Referee: Gianluca Aureliano (ITA) 
UEFA Referee Observer: Edgar Steinborn (GER) Martin Ingvarsson (SWE)

UEFA Delegate: István Huszár (HUN)

21:00 CET – Razgrad (Ludogorets Arena)
Ludogorets (BUL) – HJK (FIN) | Group C
Referee: Kristo Tohver (EST) 
Assistant Referee 1: Silver Koiv (EST)
Assistant Referee 2: Sten Klaasen (EST) 
Fourth Official: Martti Pukk (EST) 

Video Assistant Referee: Luca Pairetto (ITA)  

Assistant Video Assistant Referee: Daniele Doveri (ITA) 
UEFA Referee Observer: Cyril Zimmermann (SUI) 

UEFA Delegate: Tugomir Frajman (SVN) 

21:00 CET – Berlin (Alte Försterei)
Union Berlin (GER) – Malmö (SWE) | Group D
Referee: Aleksandar Stavrev (MKD) 
Assistant Referee 1: Dejan Kostadinov (MKD)
Assistant Referee 2: Kushtrim Lika (MKD)
Fourth Official: Jovan Kachevski (MKD)

Video Assistant Referee: Fedayi San (SUI)

Assistant Video Assistant Referee: Juan Martinez Munuera (ESP)
UEFA Referee Observer: Francesco Bianchi (SUI)

UEFA Delegate: Roy Cathcart (NIR)

21:00  CET – Trabzon (Şenol Güneş Spor Kompleksi)
Trabzonspor (TUR) – Monaco (FRA) | Group H
Referee: Jakob Kehlet (DEN) 
Assistant Referee 1: Lars Hummelgaard (DEN)
Assistant Referee 2: Victor Skytte (DEN)
Fourth Official: Sandri Putros (DEN) 

Video Assistant Referee:  David Coote (ENG)

Assistant Video Assistant Referee: Jarred Gavan Gillett (AUS)
UEFA Referee Observer: Edward Foley (IRL) 

UEFA Delegate: Gerard Lawlor (NIR)

21:00 CET – Budapest (Ferencváros Stadion)
Ferencváros (HUN) – Crvena zvezda (SRB) | Group H
Referee: Daniel Stefanski (POL) 
Assistant Referee 1: Dawid Golis (POL)
Assistant Referee 2: Michal Obukowicz (POL)
Fourth Official: Damian Sylwestrzak (POL)

Video Assistant Referee: Tomasz Kwiatkowski (POL)

Assistant Video Assistant Referee: Ricardo De Burgos (ESP)
UEFA Referee Observer: Volodymyr Petrov (UKR)

UEFA Delegate: Kris Bellon (BEL)   

Law 5 – The Referee: Europa League 2022/23 – Referee Appointments

Leave a Reply

Your email address will not be published.