Europa League 2022 – Referee Appointments

 MD5 of 2022/23 UEFA Europa League Group Stage, referee assignments.

Thursday 27 October 2022

18:45 CET – Rome (Stadio Olimpico)
SS Lazio (ITA) – Midtjylland (DEN) | Group F
Referee: Daniel Stefanski (POL) 
Assistant Referee 1: Dawid Golis (POL)
Assistant Referee 2: Michal Obukowicz (POL)
Fourth Official: Damian Sylwestrzak (POL)

Video Assistant Referee: Tomasz Kwiatkowski (POL)

Assistant Video Assistant Referee: Bastian Dankert (GER)
UEFA Referee Observer: Barış Şimşek (TUR)
UEFA Delegate: Pat Duffy (IRL) 

18:45 CET – Zürich (Letzigrund)
Zürich (SUI) – Bodø/Glimt NOR) | Group A
Referee: Yevhenii Aranovskiy (UKR)
Assistant Referee 1: Semen Shlonchak (UKR)
Assistant Referee 2: Oleksandr Berkut (UKR)
Fourth Official: Vitaliy Romanov (UKR)

Video Assistant Referee: David Coote (ENG)

Assistant Video Assistant Referee: Pol van Boekel (NED) 
UEFA Referee Observer: Manuel Díaz Vega (ESP)

UEFA Delegate: Andi Zere (ALB) 

Mentor for Delegate: Dennis Cruise (IRL)

18:45 CET – Eindhoven (PSV Stadion)
PSV (NED) – Arsenal (ENG) | Group A
Referee: Marco Di Bello (ITA)
Assistant Referee 1: Alberto Tegoni (ITA)
Assistant Referee 2: Davide Imperiale (ITA) 
Fourth Official: Antonio Rapuano (ITA)

Video Assistant Referee: Massimiliano Irrati (ITA)

Assistant Video Assistant Referee: Abdulkadir Bitigen (TUR)
UEFA Referee Observer: Thomas Einwaller (AUT)

UEFA Delegate: Fernand Meese (BEL)

18:45 CET – Istanbul (Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi)
Fenerbahçe (TUR) – Rennes (FRA) | Group B
Referee: Novak Simović (SRB)
Assistant Referee 1: Nikola Djorovic (SRB)
Assistant Referee 2: Miloš Simovic (SRB)
Fourth Official: Andrija Stojanovic (SRB)

Video Assistant Referee: Matej Jug (SVN)

Assistant Video Assistant Referee: Nejc Kajtazovic (SVN)
UEFA Referee Observer: Raymiond Ellingham (WAL) 

UEFA Delegate: Luis Cuervas Del Real (ESP)

18:45 CET – Larnaca (AEK Arena) 
AEK Larnaca (CYP) – Dynamo Kyiv (UKR) | Group B
Referee: John Beaton (SCO)
Assistant Referee 1: Daniel McFarlaine (SCO)
Assistant Referee 2: Douglas Potter (SCO)
Fourth Official: Steven McLean (SCO)

Video Assistant Referee: Jarred Gavan Gillett (AUS)

Assistant Video Assistant Referee: Peter Bankes (ENG)
UEFA Referee Observer: Miroslav Tulinger (CZE) 

UEFA Delegate: Marko Simeunovič (SVN)

18:45 CET – Razgrad (Ludogorets Arena) 
Ludogorets (BUL) – Real Betis (ESP) | Group C
Referee: Harald Lechner (AUT) 
Assistant Referee 1: Andreas Heidenreich (AUT)
Assistant Referee 2: Maximilian Kolbitsch (AUT)
Fourth Official: Markus Hameter (AUT) 

Video Assistant Referee: Sören Storks (GER)

Assistant Video Assistant Referee: Christian Gittelmann (GER)
UEFA Referee Observer: Karen Nalbandyan (ARM)

UEFA Delegate: Alpaslan Kavas (TUR)

18:45 CET – Malmö (Malmö New Stadium)
Malmö (SWE) – Union St. Gilloise (BEL) | Group D
Referee: Roi Reinshreiber (ISR)
Assistant Referee 1: David Elias Bitton (ISR)
Assistant Referee 2: Sagy Metzamber (ISR)
Fourth Official: Snir Levy (ISR)

Video Assistant Referee: Paolo Valeri (ITA)

Assistant Video Assistant Referee: Jérôme Brisard (FRA)
UEFA Referee Observer: Leslie Irvine (NIR)

UEFA Delegate: Mike Foster (ENG)

18:45 CET – Berlin (Alte Försterei)
Union Berlin (GER) – Braga (POR) | Group D
Referee: Craig Pawson (ENG) 
Assistant Referee 1: Lee Betts (ENG)
Assistant Referee 2: Daniel Cook (ENG) 
Fourth Official: Simon Hooper (ENG) 

Video Assistant Referee: Stuart Attwell (ENG)

Assistant Video Assistant Referee: Christopher Kavanagh (ENG) 
UEFA Referee Observer: Alberto Undiano Mallenco (ESP) 

UEFA Delegate: Aleksandra Pejkovska (UKR)

21:00 CET – Graz (Stadion Graz Liebenau)
Sturm Graz (AUT) – Feyenoord (NED) | Group F
Referee: Espen Eskås (NOR)
Assistant Referee 1: Jan Erik Engan (NOR)
Assistant Referee 2: Isaak Elias Bashevkin (NOR)
Fourth Official: Kristoffer Hagenes (NOR)

Video Assistant Referee: Harm Osmers (GER)

Assistant Video Assistant Referee: Katrin Rafalski (GER)
UEFA Referee Observer: Chaim Ya’akov (ISR)

UEFA Delegate: Philippe Prudhon (FRA)

21:00 CET – Manchester (Old Trafford) 
Manchester United (ENG) – Sheriff (MDA) | Group E
Referee: Anastasios Sidiropoulos (GRE) 
Assistant Referee 1: Polychroinis Kostaras (GRE) 
Assistant Referee 2: Lazaros Dimitriadis (GRE) 
Fourth Official: Aristotelis Diamantopoulos (GRE) 

Video Assistant Referee: Marco Fritz (GER)

Assistant Video Assistant Referee: Willy Delajod (FRA)
UEFA Referee Observer: Marián Ružbarský (SVK)

UEFA Delegate: Barbara Moschini (ITA)          

21:00 CET – Nicosia (GSP) 
Omónia (CYP) – Real Sociedad (ESP) | Group E
Referee: Tamás Bognár (HUN)
Assistant Referee 1: Balázs Buzás (HUN)
Assistant Referee 2: Péter Kóbor (HUN)
Fourth Official: Balázs Berke (HUN)

Video Assistant Referee: Piotr Lasyk (POL)

Assistant Video Assistant Referee: Pawel Pskit (POL)
UEFA Referee Observer: William Young (SCO)

UEFA Delegate: Milan Janković (BIH)         

21:00 CET – Helsinki (Helsinki Football Stadium)
HJK Helsinki (FIN) – AS Roma (ITA) | Group C
Referee: Tiago Bruno Lopes Martins (POR) 
Assistant Referee 1: Rui Tavares (POR)
Assistant Referee 2: Luis Campos (POR) 
Fourth Official: Helder Filipe Claudio Carvalho (POR)

Video Assistant Referee: Luis Godinho (POR)

Assistant Video Assistant Referee: Hugo Miguel (POR) 
UEFA Referee Observer: Lutz Michael Fröhlich (GER)

UEFA Delegate: Diana Bulgaru (MDA)          

21:00 CET – Freiburg (Stadion am Wolfswinkel)
Freiburg (GER) – Olymbiakós (GRE) | Group G
Referee: Kristo Tohver (EST)
Assistant Referee 1: Karolin Kaivoja (EST)
Assistant Referee 2: Sten Klaasen (EST)
Fourth Official: Juri Frischer (EST)

Video Assistant Referee: Fedayi San (SUI)

Assistant Video Assistant Referee: Dennis Higler (NED)
UEFA Referee Observer: Marinus Koopman (GER) 

UEFA Delegate: Milovan Đukanović (MNE)

21:00 CET – Nantes (Stade de la Beaujoire)
Nantes (FRA) – Qarabağ (AZE) | Group G
Referee: Jakob Kehlet (DEN) 
Assistant Referee 1: Lars Hummelgaard (DEN)
Assistant Referee 2: Victor Skytte (DEN)
Fourth Official: Jørgen Burchardt (DEN)

Video Assistant Referee: Jeroen Manschot (NED)

Assistant Video Assistant Referee: Rob Dieperink (NED)
UEFA Referee Observer: Peter Sippel (GER) 

UEFA Delegate: Amil Gerina (MNE)    

21:00 CET – Belgrade (Stadion Rajko Mitić)
Crvena Zvezda (SRB) – Trabzonspor (TUR)| Group H
Referee: João Pinheiro (POR)
Assistant Referee 1: Bruno Jesus (POR)
Assistant Referee 2: Luciano Maia (POR) 
Fourth Official: Bruno José Costa (POR)

Video Assistant Referee: Marco Guida (ITA)

Assistant Video Assistant Referee: Fabio Maresca (ITA) 
UEFA Referee Observer: Roberto Rosetti (ITA) 

UEFA Delegate: Jan Willem Van Dop (NED)

21:00 CET – Budapest (Ferencváros Stadion)
Ferencváros (HUN) – AS Monaco (FRA) | Group H
Referee: Enea Jorgji (ALB)
Assistant Referee 1: Denis Rexha (ALB)
Assistant Referee 2: Ridiger Çokaj (ALB)
Fourth Official: Florian Lata (ALB)

Video Assistant Referee: Alejandro José Hernandez Hernandez (ESP)

Assistant Video Assistant Referee: Juan Martinez Munuera (ESP)
UEFA Referee Observer: Fritz Stuchlik (AUT)

UEFA Delegate: Velid Imamović (BIH)            

Leave a Reply

Your email address will not be published.