Europa Conference League 2022/23 – Referee Appointments

 2022-23 Europa Conference League Group Stage. Referee appointments for Matchday 4


Thursday 13 October 2022

18:45 CET – Istanbul (Başakşehir Fatih Terim)
İstanbul Başakşehir (TUR) – RFS (LVA) | Group A
Referee: Philip Farrugia (MLT) 
Assistant Referee 1: Alan Camilleri (MLT)
Assistant Referee 2: Duncan Sultana (MLT) 
Fourth Official: Ishmael Barbara (MLT) 
UEFA Referee Observer: Rusmir Mrković (BIH)
UEFA Delegate: Natalya Vorobyova (BLR)

18:45 CET – Florence (Stadio Comunale Artemio Franchi) 
ACF Fiorentina (ITA) – Hearts (SCO) | Group A
Referee: Ivan Bebek (CRO)
Assistant Referee 1: Goran Pataki (CRO)
Assistant Referee 2: Luka Pajić (CRO)
Fourth Official: Patrik Kolarić (CRO)
UEFA Referee Observer: Giorgi Vadachkoria (GEO)
UEFA Delegate: Vignir Már Þormóðsson (ISL)

18:45 CET – Vienna (Viola Park) 
Austria Wien (AUT) – Villarreal (ESP) | Group C
Referee: Georgi Kabakov (BUL)
Assistant Referee 1:Martin Margaritov (BUL)
Assistant Referee 2: Diyan Valkov (BUL)
Fourth Official: Ivaylo Stoyanov (BUL) 
UEFA Referee Observer: Sokol Jareci (ALB)
UEFA Delegate: Orkhan Huseynzade (AZE)

18:45 CET – Belgrade (Stadion FK Partizan) 
Partizan (SRB) – Köln (GER) | Group D
Referee: Roi Reinshreiber (ISR)
Assistant Referee 1: David Elias Bitton (ISR) 
Assistant Referee 2: Sagy Metzamber (ISR)
Fourth Official: Erez Papir (ISR)
UEFA Referee Observer: Alieh Čykun (BLR)
UEFA Delegate: Michał Listkiewicz (POL)

18:45 CET – Nicosia (GSP) 
Apóllon (CYP) – AZ Alkmaar (NED) | Group E
Referee: Morten Krogh (DEN)
Assistant Referee 1: D. Wollenberg Rasmussen (DEN)
Assistant Referee 2: Jesper Dahl (DEN)
Fourth Official: Mikkel Redder (DEN)
UEFA Referee Observer: Ichko Lozev (BUL)
UEFA Delegate: Ionel Piscanu (ROU) 

18:45 CET – Stockholm (Stockholm Arena)

Djurgården (SWE) – Gent (BEL) | Group F
Referee: Manfredas Lukjančukas (LTU)
Assistant Referee 1: Vytenis Kazlauskas (LTU)
Assistant Referee 2: Dainius Raudys (LTU)
Fourth Official: Mindaugas Jackus (LTU)
UEFA Referee Observer: Alain Hamer (LUX) 
UEFA Delegate: Zgjim Sojeva (KOS)

Mentor for Delegate: Scott Struthers (SCO)

18:45 CET – Cluj-Napoca (Stadionul Dr. Constantin Rădulescu)
CFR Cluj (ROU) – Slavia Praha (CZE) | Group G
Referee: Luis Godinho (POR) 
Assistant Referee 1: Rui Teixeira (POR)
Assistant Referee 2: Pedro Almeida (POR) 
Fourth Official: Miguel Nogueira (POR)
UEFA Referee Observer: Stephen Tanner (ENG)
UEFA Delegate: Radenko Mijatović (SVN)

18:45 CET – Bratislava (Národný futbalový štadión)
Slovan Bratislava (SVK) – Basel (SUI) | Group H
Referee: Serhiy Boiko (UKR)
Assistant Referee 1: Viktor Matyash (UKR)
Assistant Referee 2: Valentyn Kutsev (UKR)
Fourth Official: Viktor Kopiievskyi (UKR)
UEFA Referee Observer: Asim Xudiyev (AZE)
UEFA Delegate: Targo Kaldoja (EST) 

21:00 CET – Bucharest (National Arena)
FCSB (ROU) – Silkeborg (DEN) | Group B
Referee: Nicholas Walsh (SCO)
Assistant Referee 1: Graeme Stewart (SCO)
Assistant Referee 2: Calum Spence (SCO) 
Fourth Official: Alain Muir (SCO) 
UEFA Referee Observer: Martin  Hansson (SWE)
UEFA Delegate: Zaur Haji-Maharramov (AZE)

21:00 CET – London (London Stadium) 
West Ham (ENG) – Anderlecht (BEL) | Group B
Referee: Willy Delajod (FRA)
Assistant Referee 1: Erwan Finjean (FRA)
Assistant Referee 2: Philippe Jeanne (FRA)
Fourth Official: Thomas Leonard (FRA) 
UEFA Referee Observer: John Ward (IRL)
UEFA Delegate: Tammo Beishuizen (NED)

21:00 CET – Be’er-Sheva (Turner Stadium) 

H. Be’er-Sheva (ISR) – Lech (POL) | Group C
Referee: Ruddy Buquet (FRA) 
Assistant Referee 1: Cyril Gringore (FRA)
Assistant Referee 2: Guillaume Debart (FRA) 
Fourth Official: Bastien Dechepy (FRA)
UEFA Referee Observer: Miroslav Tulinger (CZE)
UEFA Delegate: Mark Bos (NED)

21:00 CET – Nice (Grand Stade de Nice) 
Nice (FRA) – Slovácko (CZE) | Group D
Referee: Iwan Arwel Griffith (WAL)
Assistant Referee 1: Lewiss Edwards (WAL)
Assistant Referee 2: Johnathon Bryant (WAL)
Fourth Official: Bryn Markham-Jones (WAL)
UEFA Referee Observer: Orhan Erdemir (TUR)
UEFA Delegate: Giel Kirkels (NED)

21:00 CET – Vaduz (Rheinpark Stadion)
Vaduz (LIE) – Dnipro-1 (UKR) | Group E
Referee: Marian Alexandru Barbu (ROU) 
Assistant Referee 1: Cristian Orbulet (ROU) 
Assistant Referee 2: Imre Laszlo Bucsi (ROU)
Fourth Official: Lucian Rusandu (ROU) 
UEFA Referee Observer: Elmir Pilav (BIH) 
UEFA Delegate: Ronit Glasman (ISR) 

21:00 CET – Dublin (Tallaght Stadium) 
Shamrock Rovers (IRL) – Molde (NOR) | Group F
Referee: Dario Bel (CRO)
Assistant Referee 1: Marjan Tomas (CRO)
Assistant Referee 2: Kruno Šaric (CRO)
Fourth Official: Tihomir Pejin (CRO)
UEFA Referee Observer: Lassin Isaksen (FRO) 
UEFA Delegate: Kimmo J. Lipponen (FIN)

21:00 CET – Pristina (Stadium Fadil Vokrri)
Ballkani (KOS) – Sivasspor (TUR) | Group G
Referee: Manuel Schuettengruber (AUT)
Assistant Referee 1: Roland Brandner (AUT) 
Assistant Referee 2: Robert Steinacher (AUT)
Fourth Official: Stefan Ebner (AUT)
UEFA Referee Observer: Clayton Pisani (MLT) 
UEFA Delegate: Michael O’Brien (ENG)

21:00 CET – Vilnius (LFF Stadionas) 
Žalgiris (LTU) – Pyunik (ARM) | Group H
Referee: Juxhin Xhaja (ALB)
Assistant Referee 1: Rejdi Avdo (ALB)
Assistant Referee 2: Nertil Bregasi (ALB)
Fourth Official: Cjapi Kreshnik (ALB)
UEFA Referee Observer: Stéphane Lannoy (FRA) 
UEFA Delegate: Alexandr Keplin (KAZ)

Law 5 – The Referee: Europa Conference League 2022/23 – Referee Appointments

Leave a Reply

Your email address will not be published.