Referees in charge of 2022/23 UEFA Youth League

Referees in charge of 2022/23 UEFA Youth League MD6 and Domestic Champions Path Round Two (Second Legs) .

UCL Path – Matchday 6

Tuesday 1 November 2022

Group C
12:00 CET – Přeštice (Stadion TJ Přeštice)
FC Viktoria Plzeň (CZE) – FC Barcelona (ESP)
Referee: Visar Kastrati (KOS, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Granit Hyseni (KOS)
Assistant Referee 2: Lumturije Muhadri (KOS)
Fourth Official: Ladislav Szikszay (CZE)
UEFA Referee Observer: Matteo Simone Trefoloni (ITA)
UEFA Delegate: Zaur Hacı-Məhərrəmov (AZE)

Group B
14:00 CET – Vila Nova de Gaia (Estádio Dr. Jorge Sampaio)
FC Porto (POR) – Club Atlético de Madrid (ESP)
Referee: Andrei Florin Chivulete (ROU, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Marius Florin Badea (ROU)
Assistant Referee 2: Mihăiță Necula (ROU)
Fourth Official: João Pedro da Costa Teixeira Afonso (POR)
UEFA Referee Observer: Michael Thomas Ross (NIR)
UEFA Delegate: Patrick Wattebled (FRA)

Group A
15:00 CET – Liverpool (AXA Training Centre)
Liverpool FC (ENG) – SSC Napoli (ITA)
Referee: Thomas Gary Owen (WAL, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Daniel Beckett (WAL)
Assistant Referee 2: Ceri Louise Williams (WAL)
Fourth Official: Benjamin Speedie (ENG)
UEFA Referee Observer: Kýros Vassáras (GRE)
UEFA Delegate: Ignas Marcinkevičius (LTU)

Group A
15:00 CET – Glasgow (Firhill Stadium)
Rangers FC (SCO) – AFC Ajax (NED)
Referee: Jan Machálek (CZE, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Marek Podaný (CZE)
Assistant Referee 2: Petr Líkař (CZE)
Fourth Official: Ross Hardie (SCO)
UEFA Referee Observer: Neale Barry (ENG)
UEFA Delegate: Alojzije Šupraha (CRO)

Group D
15:00 CET – Marseille (Stade OM Campus – Roger Scotti)
Olympique de Marseille (FRA) – Tottenham Hotspur FC (ENG)
Referee: Saıat Qarabaev (KAZ, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Evgenıı Belskıı (KAZ)
Assistant Referee 2: Samat Tergeýsizov (KAZ)
Fourth Official: Faouzi Benchabane (FRA)
UEFA Referee Observer: Sven Bindels (LUX)
UEFA Delegate: Vilmos Szabó (HUN)

Group C
16:00 CET – Munich (FC Bayern Campus)
FC Bayern München (GER) – FC Internazionale Milano (ITA)
Referee: Damian Sylwestrzak (POL, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Adam Karasewicz (POL)
Assistant Referee 2: Bartosz Kaszyński (POL)
Fourth Official: Wolfgang Haslberger (GER)
UEFA Referee Observer: Björn Kuipers (NED)
UEFA Delegate: Matthew Paris (MLT)

Group D
16:00 CET – Alcochete (CGD Stadium Aurélio Pereira)
Sporting CP (POR) – Eintracht Frankfurt (GER)
Referee: Pavel Orel (CZE, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Dan Vodrážka (CZE)
Assistant Referee 2: Michal Volf (CZE)
Fourth Official: Hugo Serafim Coelho Magalhães da Silva (POR)
UEFA Referee Observer: Alan Mario Sant (MLT)
UEFA Delegate: Kejdi Tomorri (ALB)

Wednesday 2 November 2022

Group F
12:00 CET – Warsaw (Legia Training Center)
FK Shakhtar Donetsk (UKR) – RB Leipzig (GER)
Referee: Luka Bilbija (BIH, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Goran Dujak (BIH)
Assistant Referee 2: Amir Kadić (BIH)
Fourth Official: Piotr Urban (POL)
UEFA Referee Observer: David Fernández Borbalán (ESP)
UEFA Delegate: Michel Schafroth (SUI)

Group F
13:00 CET – Madrid (Estadio Alfredo Di Stéfano)
Real Madrid CF (ESP) – Celtic FC (SCO)
Referee: Danııar Sahı (KAZ, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Sergeı Vasıýtın (KAZ)
Assistant Referee 2: Denıs Labashov (KAZ)
Fourth Official: Manuel Ángel Pérez Hernández (ESP)
UEFA Referee Observer: Vlado Svilokos (CRO)
UEFA Delegate: Darko Ramovš (SRB)

Group B
14:00 CET – Leverkusen (Ulrich-Haberland-Stadion)
Bayer 04 Leverkusen (GER) – Club Brugge (BEL)
Referee: Miloš Bošković (MNE, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Srđan Jovanović (MNE)
Assistant Referee 2: Nikola Radulović (MNE)
Fourth Official: Florian Exner (GER)
UEFA Referee Observer: Ferenc Székely (HUN)
UEFA Delegate: David Pugh (ENG)

Group E
14:00 CET – Surrey (Chelsea FC Training Ground)
Chelsea FC (ENG) – GNK Dinamo (CRO)
Referee: Iwan Arwel Griffith (WAL, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Lewiss Ross Edwards (WAL)
Assistant Referee 2: Johnathon Bryant (WAL)
Fourth Official: Carl Brook (ENG)
UEFA Referee Observer: Stephen Tanner (ENG)
UEFA Delegate: Roy Cathcart (NIR)

Group E
14:00 CET – Milan (Centro Sportivo Vismara)
AC Milan (ITA) – FC Salzburg (AUT)
Referee: Igor Pajač (CRO, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Ivan Mihalj (CRO)
Assistant Referee 2: Vedran Ðurak (CRO)
Fourth Official: Daniele Minelli (ITA)
UEFA Referee Observer: Domenico Messina (ITA)
UEFA Delegate: João Morais (POR)

Group G
14:00 CET – Manchester (Manchester City Academy Stadium)
Manchester City FC (ENG) – Sevilla FC (ESP)
Referee: Martin Dohál (SVK, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Tomáš Vorel (SVK)
Assistant Referee 2: Milan Štrbo (SVK)
Fourth Official: Anthony Backhouse (ENG)
UEFA Referee Observer: David Malcolm (NIR)
UEFA Delegate: Pascal Parent (FRA)

Group H
15:00 CET – Netanya (Itztadion Netanya)
Maccabi Haifa FC (ISR) – SL Benfica (POR)
Referee: Bolat Sarıev (KAZ, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Dmıtrıı Belogradov (KAZ)
Assistant Referee 2: ıÝrıı Tıhonıýk (KAZ)
Fourth Official: Niv Shteif (ISR)
UEFA Referee Observer: Alon Yefet (ISR)
UEFA Delegate: Ionel Piscanu (ROU)

Group G
16:00 CET – Copenhagen (Østerbro Stadion)
FC København (DEN) – Borussia Dortmund (GER)
Referee: Balázs Berke (HUN, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Balázs Szert (HUN)
Assistant Referee 2: Norbert Bornemissza (HUN)
Fourth Official: Jonas Hansen (DEN)
UEFA Referee Observer: Vadims Direktorenko (LVA)
UEFA Delegate: Vignir Már Þormóðsson (ISL)

Group H
16:00 CET – Turin (Juventus Training Ground)
Juventus (ITA) – Paris Saint-Germain (FRA)
Referee: Joey Kooij (NED, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Rogier Honig (NED)
Assistant Referee 2: Roy de Nas (NED)
Fourth Official: Lorenzo Maggioni (ITA)
UEFA Referee Observer: Alfredo Trentalange (ITA)
UEFA Delegate: Ingrida Siliūnienė (LTU)

Domestic Champions Path – Round Two (Second Legs)

Tuesday 1 November 2022

18:00 CET – Belgrade (Stadion FK Voždovac)
FK Crvena zvezda (SRB) [2-2] AZ Alkmaar (NED)
Referee: David Fuxman (ISR, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Omer Barbiro (ISR)
Assistant Referee 2: Israel Feldman (ISR)
Fourth Official: Nikola Đorđević (SRB)
UEFA Referee Observer: Clayton Pisani (MLT)
UEFA Delegate: František Laurinec (SVK)

Wednesday 2 November 2022

14:00 CET – Stalowa Wola, Poland (Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej)
FK Rukh Lviv (UKR) [3-1] Galatasaray (TUR)
Referee: Nenad Minaković (SRB, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Nikola Rijavec (SRB)
Assistant Referee 2: Marko Živković (SRB)
Fourth Official: Jacek Małyszek (POL)
UEFA Referee Observer: Robert Małek (POL)
UEFA Delegate: Adrian Ixari (MDA)

15:00 CET – Genk (Cegeka Arena – Stadium B)
KRC Genk (BEL) [4-0] Coleraine FC (NIR)
Referee: Viktar Šymusik (BLR, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Siarhiej Kasaviec (BLR)
Assistant Referee 2: Siarhiej Firynovič (BLR)
Fourth Official: Simon Bourdeaud’hui (BEL)
UEFA Referee Observer: Calum Murray (SCO)
UEFA Delegate: Tammo Beishuizen (NED)

15:00 CET – Split (Stadion Poljud)
HNK Hajduk Split (CRO) [3-0] KF Apolonia (ALB)
Referee: Yigal Frid (ISR, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Matityahu Yakobov (ISR)
Assistant Referee 2: Valentyn Kuzhevski (ISR)
Fourth Official: Ante Terzić (CRO)
UEFA Referee Observer: Draženko Kovačić (CRO)
UEFA Delegate: Jean-Paul Mievis (BEL)

16:00 CET – Budapest (Hidegkuti Nándor Stadion)
MTK Budapest (HUN) [2-0] Ashdod SC (ISR)
Referee: Evángelos Manoúchos (GRE, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Konstandínos Nikolaḯdis (GRE)
Assistant Referee 2: Andréas Fotópoulos (GRE)
Fourth Official: Péter Zierkelbach (HUN)
UEFA Referee Observer: Vencel Tóth (HUN)
UEFA Delegate: Sanja Bosanac-Perišić (MNE)

17:30 CET – Trenčín (Štadión na Sihoti)
AS Trenčín (SVK) [0-2] Panathinaïkós AO (GRE)
Referee: Chrysovalándis Theoulí (CYP, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Lámbros Lámbrou (CYP)
Assistant Referee 2: Geórgios Charalámbous (CYP)
Fourth Official: Bálint Kišš (SVK)
UEFA Referee Observer: Ladislav Gádoši (SVK)
UEFA Delegate: Charles John Grundie (NIR)

19:00 CET – Nantes (Stade Marcel Saupin)
FC Nantes (FRA) [0-1] Hibernian FC (SCO)
Referee: Kári Jóannesarson á Høvdanum (FRO, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Jørleif Djurhuus (FRO)
Assistant Referee 2: Jógvan Klakstein (FRO)
Fourth Official: Romain Lissorgue (FRA)
UEFA Referee Observer: Pascal Garibian (FRA)
UEFA Delegate: Michał Listkiewicz (POL)

19:00 CET – Solna (Skytteholms Idrottsplats)
AIK (SWE) [3-0] BSC Young Boys (SUI)
Referee: Oleksiy Derevinsʹkyy (UKR, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Dmytro Zaporozhenko (UKR)
Assistant Referee 2: Volodymyr Vysotsʹkyy (UKR)
Fourth Official: Erik Mattsson (SWE)
UEFA Referee Observer: Stefan Johannesson (SWE)
UEFA Delegate: Aristídis Stavrópoulos (GRE)

Leave a Reply

Your email address will not be published.