UEFA Youth League 2022

Referees in charge of 2022/23 UEFA Youth League MD5 and Domestic Champions Path Round Two (First Legs) .

UCL Path – Matchday 5

Tuesday 25 October 2022

Group E
14:00 CET – Zagreb (Nogometni stadion Zagreb)
GNK Dinamo (CRO) – AC Milan (ITA)
Referee: Ívar Orri Kristjánsson (ISL, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Birkir Sigurðarson (ISL)
Assistant Referee 2: Guðmundur Ingi Bjarnason (ISL)
Fourth Official: Ante Čuljak (CRO)
UEFA Referee Observer: Alain Hamer (LUX)
UEFA Delegate: Amir Navon (ISR)

Group F
14:00 CET – Leipzig (Stadion am Cottaweg)
RB Leipzig (GER) – Real Madrid CF (ESP)
Referee: Matthew De Gabriele (MLT, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Jurgen Spiteri (MLT)
Assistant Referee 2: Edward Spiteri (MLT)
Fourth Official: Max Burda (GER)
UEFA Referee Observer: Vladimir Antonov (MDA)
UEFA Delegate: Patrik Filípek (CZE)

Group G
14:00 CET – Seville (Estadio Jesús Navas)
Sevilla FC (ESP) – FC København (DEN)
Referee: Vítor Jorge Fernandes Ferreira (POR, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Luís Carlos Lopes da Costa (POR)
Assistant Referee 2: Nelson Teixeira da Cunha (POR)
Fourth Official: José Antonio Sánchez Villalobos (ESP)
UEFA Referee Observer: Francesco Bianchi (SUI)
UEFA Delegate: Knut Bjørn Nordheim (NOR)

Group E
14:30 CET – Grödig (MGG Arena)
FC Salzburg (AUT) – Chelsea FC (ENG)
Referee: Miloš Milanović (SRB, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Nikola Borović (SRB)
Assistant Referee 2: Boško Božović (SRB)
Fourth Official: Stefan Ebner (AUT)
UEFA Referee Observer: Robert Schörgenhofer (AUT)
UEFA Delegate: Tugomir Frajman (SVN)

Group F
15:00 CET – Airdrie (Excelsior Stadium)
Celtic FC (SCO) – FK Shakhtar Donetsk (UKR)
Referee: James Robert Robinson (NIR, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Andrew Nethery (NIR)
Assistant Referee 2: Ryan Kelsey (NIR)
Fourth Official: Peter Stuart (SCO)
UEFA Referee Observer: Markus Nobs (SUI)
UEFA Delegate: Andrew Shaw (ENG)

Group H
15:00 CET – Saint-Germain-en-Laye (Stade Georges Lefèvre)
Paris Saint-Germain (FRA) – Maccabi Haifa FC (ISR)
Referee: Kaspar Sjöberg (SWE, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Mark Josef (SWE)
Assistant Referee 2: Per Rehnlund (SWE)
Fourth Official: Romain Lissorgue (FRA)
UEFA Referee Observer: Luc Wouters (BEL)
UEFA Delegate: Ginta Pēce (LVA)

Group G
16:00 CET – Dortmund (Borussia Dortmund Trainingsgelände)
Borussia Dortmund (GER) – Manchester City FC (ENG)
Referee: Ondřej Berka (CZE, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Jan Váňa (CZE)
Assistant Referee 2: Lukáš Machač (CZE)
Fourth Official: Florian Heft (GER)
UEFA Referee Observer: Jørn West Larsen (DEN)
UEFA Delegate: Octavian Goga (ROU)

Group H
16:00 CET – Seixal (Benfica Campus)
SL Benfica (POR) – Juventus (ITA)
Referee: Genc Nuza (KOS, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Fatlum Berisha (KOS)
Assistant Referee 2: Bujar Selimaj (KOS)
Fourth Official: Flávio Dinis de Lima (POR)
UEFA Referee Observer: João Francisco Lopes Ferreira (POR)
UEFA Delegate: Charles Anthony Robba (GIB)

Wednesday 26 October 2022

Group B
13:30 CET – Roeselare (The NEST)
Club Brugge (BEL) – FC Porto (POR)
Referee: Luca Cibelli (SUI, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Vital Jobin (SUI)
Assistant Referee 2: Bastien Lengacher (SUI)
Fourth Official: Jordy Vermeire (BEL)
UEFA Referee Observer: Andrejs Sipailo (LVA)
UEFA Delegate: Eugène Westerink (NED)

Group A
14:00 CET – Naples (Stadio Giuseppe Piccolo)
SSC Napoli (ITA) – Rangers FC (SCO)
Referee: Jasmin Sabotic (LUX, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Dani Dias Balsa (LUX)
Assistant Referee 2: Rafael Coelho Morim (LUX)
Fourth Official: Federico Dionisi (ITA)
UEFA Referee Observer: Terje Hauge (NOR)
UEFA Delegate: Claude Runavot (FRA)

Group C
14:00 CET – Sesto San Giovanni (Stadio Ernesto Breda)
FC Internazionale Milano (ITA) – FC Viktoria Plzeň (CZE)
Referee: Sandi Putros (DEN, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: René Risum (DEN)
Assistant Referee 2: Deniz Yurdakul (DEN)
Fourth Official: Francesco Meraviglia (ITA)
UEFA Referee Observer: Sergejus Slyva (LTU)
UEFA Delegate: Gerard Lawlor (NIR)

Group C
14:00 CET – Sant Joan Despí (Estadi Johan Cruyff)
FC Barcelona (ESP) – FC Bayern München (GER)
Referee: Gergő Bogár (HUN, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Balázs Szalai (HUN)
Assistant Referee 2: Theodoros Georgiou (HUN)
Fourth Official: David López Jiménez (ESP)
UEFA Referee Observer: Stefan Meßner (AUT)
UEFA Delegate: José Guilherme Saraiva de Oliveira Aguiar (POR)

Group D
14:00 CET – Dreieich (Eintracht Frankfurt Sportpark Dreieich)
Eintracht Frankfurt (GER) – Olympique de Marseille (FRA)
Referee: Michal Očenáš (SVK, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Adam Jekkel (SVK)
Assistant Referee 2: Andrej Hrmo (SVK)
Fourth Official: Nicolas Winter (GER)
UEFA Referee Observer: Michael Riley (ENG)
UEFA Delegate: Qýanysh Qanapııanov (KAZ)

Group D
15:00 CET – Enfield (Tottenham Hotspur FC Training Centre)
Tottenham Hotspur FC (ENG) – Sporting CP (POR)
Referee: Vitālijs Spasjonņikovs (LVA, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Raimonds Tatriks (LVA)
Assistant Referee 2: Mārtiņš Svipsts (LVA)
Fourth Official: David Rock (ENG)
UEFA Referee Observer: Ichko Lozev (BUL)
UEFA Delegate: Kurt Zuppinger (SUI)

Group A
16:00 CET – Duivendrecht (Sportcomplex De Toekomst)
AFC Ajax (NED) – Liverpool FC (ENG)
Referee: Christian-Petru Ciochirca (AUT, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Michael Obritzberger (AUT)
Assistant Referee 2: Martin Höfler (AUT)
Fourth Official: Erwin Blank (NED)
UEFA Referee Observer: René Temmink (NED)
UEFA Delegate: Tanya Gravina (MLT)

Group B
16:00 CET – Madrid (Atlético de Madrid Centro Deportivo Wanda Alcalá de Henares)
Club Atlético de Madrid (ESP) – Bayer 04 Leverkusen (GER)
Referee: David Šmajc (SVN, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: David Gabrovec (SVN)
Assistant Referee 2: Tomaž Černe (SVN)
Fourth Official: Álvaro Rodríguez Recio (ESP)
UEFA Referee Observer: Bernardino González Vázquez (ESP)
UEFA Delegate: Vito Di Gioia (ITA)

Domestic Champions Path Round Two (First Legs)

Tuesday 25 October 2022

18:00 CET – Wijdewormer (AFAS Trainingscomplex)
AZ Alkmaar (NED) – FK Crvena zvezda (SRB)
Referee: David Munro (SCO, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Sean Carr (SCO)
Assistant Referee 2: Craig Ferguson (SCO)
Fourth Official: Richard Martens (NED)
UEFA Referee Observer: Ruud Bossen (NED)
UEFA Delegate: Massimo Nanni (SMR)

Wednesday 26 October 2022

13:00 CET – Istanbul (Ali Sami Yen Spor Kompleksi – Nef Stadyumu)
Galatasaray (TUR) – FK Rukh Lviv (UKR)
Referee: Sander van der Eijk (NED, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Rogier Honig (NED)
Assistant Referee 2: Rens Bluemink (NED)
Fourth Official: Mehmet Türkmen (TUR)
UEFA Referee Observer: Orhan Erdemir (TUR)
UEFA Delegate: Tibor Vámos (HUN)

14:00 CET – Fier (Stadiumi Loni Papuçiu)
KF Apolonia (ALB) – HNK Hajduk Split (CRO)
Referee: Ishmael Barbara (MLT, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Roberto Vella (MLT)
Assistant Referee 2: James Muscat (MLT)
Fourth Official: Kreshnik Cjapi (ALB)
UEFA Referee Observer: Plarent Kotherja (ALB)
UEFA Delegate: Olivier Chovaux (FRA)

15:00 CET – Coleraine (The Showgrounds)
Coleraine FC (NIR) – KRC Genk (BEL)
Referee: Mohammed Al-Emara (FIN, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Turkka Joonas Valjakka (FIN)
Assistant Referee 2: Juuso Mantere (FIN)
Fourth Official: Shane Andrews (NIR)
UEFA Referee Observer: John Ferry (NIR)
UEFA Delegate: Philippe Demarigny (FRA)

17:00 CET – Ashdod (Itztadion HaYudAlef)
FC Ashdod (ISR) – MTK Budapest (HUN)
Referee: Amine Kourgheli (BLR, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Juryj Chomčanka (BLR)
Assistant Referee 2: Viktar Hiecikaŭ (BLR)
Fourth Official: Nael Odeh (ISR)
UEFA Referee Observer: Shmuel Shteif (ISR)
UEFA Delegate: Davit Datunashvili (GEO)

18:00 CET – Berne (Stadion Wankdorf)
BSC Young Boys (SUI) – AIK (SWE)
Referee: Marian Alexandru Barbu (ROU, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Ferencz Tunyogy (ROU)
Assistant Referee 2: Imre Laszlo Bucsi (ROU)
Fourth Official: Luca Piccolo (SUI)
UEFA Referee Observer: Andreas Schluchter (SUI)
UEFA Delegate: Andy Ambler (ENG)

18:00 CET – Athens (Gípedo Apóstolos Nikolaḯdis)
Panathinaïkós AO (GRE) – AS Trenčín (SVK)
Referee: Gustavo Fernandes Correia (POR, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Tiago José Pereira da Costa (POR)
Assistant Referee 2: Paulo Ricardo Duarte Brás (POR)
Fourth Official: Lázaros Rendífis (GRE)
UEFA Referee Observer: Geórgios Bíkas (GRE)
UEFA Delegate: Ronit Glasman (ISR)

20:00 CET – Edinburgh (Easter Road Stadium)
Hibernian FC (SCO) – FC Nantes (FRA)
Referee: Joonas Jaanovits (EST, 2nd Cat.)
Assistant Referee 1: Aron Härsing (EST)
Assistant Referee 2: Neeme Neemlaid (EST)
Fourth Official: Iain Snedden (SCO)
UEFA Referee Observer: Kenneth William Clark (SCO)
UEFA Delegate: Victor Marius Radu (ROU)

Leave a Reply

Your email address will not be published.